Search

Information

"To co musiałeś odkryć samodzielnie zostawia w twym umyśle ścieżkę,

                                                       którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz" 

                                                                                                                 Georg Christoph Lichtenberg

 

Wybór matematyki do pracy z dziećmi to nie przypadek. Jest to wybór świadomy i celowy. Ucząc matematyki w przedszkolu, chcemy umożliwić dzieciom osiągnięcie odpowiednich kompetencji intelektualnych - matematyka uczy myślenia, wnioskowania, wprowadza ład i porządek oraz uchronić dzieci przed niepowodzeniami szkolnymi w zakresie nauki matematyki.

Matematyki nie można nauczyć, jak się niektórym wydaje, sadzając dziecko przed sobą i uczyć jej tylko przy pomocy słów. Matematyką dziecko musi się bawić. W edukacji matematycznej najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka, jego twórcza aktywność i możliwość dokonywania wyborów. Rola i zadanie nauczyciela w przedszkolu sprowadza się do organizowania różnorodnych zabaw, sytuacji zadaniowych, gier, wykorzystywaniu sytuacji dnia codziennego, w których dzieci mogą manipulować, doświadczać, nazywać, tworzyć pojęcia i nabywać określone umiejętności. 

~~~~~~

Przedszkolna przygoda z matematyką:

*Matematyczne eksperymenty - PRZYCZYNA I SKUTEK. Zabawy w gr. IV "Niezapominajki" - badamy "Co pływa? Co tonie?" (M. Borecka).

*Matematyka wokół nas - W roku szkolnym 2017/2018 jednym z zadań planu rocznego przedszkola jest kształtowanie umiejętności matematycznych dzieci w oparciu o program prof. Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej. W formie ciekawych ćwiczeń i zabaw przedszkolaki nabierają doświadczeń, tworzą pojęcia, które są niezbędne do podjęcia nauki w szkole. Poniżej zdjęcia z zajęć „Dzień i noc”, w grupie „Niezapominajki”, których celem było: dostrzeganie rytmu i stałego następstwa dnia i nocy oraz wnioskowanie o regularności w układach rytmicznych (M. Borecka).

* Piknik matematyczny wg projektu "Przedszkolaki matematyczne dzieciaki" - zabawy matematyczne z wolontariuszami Banku City Handlowy, impreza z funduszy Fundacji im. Kronenberga.

~~~~~~

*Ogólnopolski Dzień Matematyki - świętujemy matematyczne święto oglądając przedstawienie "Cyfromania" przygotowane przez grupę "Tulipany" i pieczemy cyferkowe ciasteczka.

~~~~~~

* Matematyka jest wszędzie - szukamy matematyki wokół nas: figury, kolory, cyfry.

 "Bratki" znalazły koło ukryte w pokrywie studzienki burzowej.

"Maki" liczą drzewa w okolicy przedszkola - wycieczka matematyczna.

~~~~~~

* "Liczę, mierzę, ważę" - styczeń 2016r. - mierzymy, ważymy w sali i podczas spacerów.

  

 

~~~~~~

* zabawy orientujące w schemacie własnego ciała - "Głowa, ramiona, kolana, pięty";

~~~~~~


  * Układanie rytmów- "Szal Pani Jesieni";

~~~~~~

*Matematyczny konkurs recytatorski - listopad 2015r.

 

~~~~~~

*Zabawy z cyferkami "Cyferkowe ludki", "Cyferkowe prace" - ferie zimowe - luty 2016r.

 

 

* Konstruowanie prostych gier planszowych - grudzień 2015r. - wspólnie z Rodzicami przygotowywanie gier "Mikołaju, gdzie jesteś ?".  Wystawa w przedszkolu, zabawy z grami w salach.

 

~~~~~~

* Zabawy ze zbiorami - utrwalamy figury geometryczne, uczymy się cyferek.